SZUKAJ
 
25
KWIETNIA   2024
Zaproponuj artykuł
 

61 lat temu komuniści zabili generała Fieldorfa "Nila"

Data publikacji: 2014-02-24 08:00  |  Data aktualizacji: 2014-02-25 19:46:00
61 lat temu komuniści zabili generała Fieldorfa "Nila"

Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego – w tych słowach generał Nil mówił do swojej żony Janiny podczas jednego z ostatnich widzeń przed śmiercią. Nie chciał zastosowania prawa łaski. Uważał, że łaska jest dla przestępców, a nie dla żołnierzy walczących o niepodległość. Zamiast łaski, domagał się jedynie sprawiedliwej rewizji wyroku. 24 lutego 1953 roku została wykonana na generale Fieldorfie zasądzona, w zbrodniczy sposób, kara śmierci.

9 listopada 1950 roku aresztowano generała Augusta Emila Fieldorfa Nila. To wydarzenie zostało zaaranżowane przez bezpiekę. Celowo wezwano generała do budynku łódzkiej Wojskowej Komendy Uzupełnień, aby został złapany, wepchnięty do samochodu i zabrany. Kiedy został pojmany krzyczał do przypadkowych osób kim jest i prosił o przekazanie jego rodzinie wiadomości o aresztowaniu. Urząd Bezpieczeństwa, jeszcze tego samego dnia, wysłał funkcjonariuszy do mieszkania Nila i jego rodziny, gdzie urządzono rewizję i tzw. kocioł.

Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Po sfingowanym procesie, w którym przedstawiono wymuszone w śledztwie przez UB zeznania podwładnych gen. Fieldorfa – mjr Tadeusza Grzmielewskiego „Igora” i płk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”, których torturowano, generał Fieldorf został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m. st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską (właśc. Maria Sand) na karę śmierci przez powieszenie. W wydaniu tego wyroku wzięli udział również ławnicy Michał Szymański i Bolesław Malinowski. 20 października 1952 Sąd Najwyższy na posiedzeniu odbywającym się w trybie tajnym, pod nieobecność oskarżonego i jedynie na podstawie nadesłanych dokumentów, w składzie sędziowskim: Emil Merz, Gustaw Auscaler i Igor Andrejew, zatwierdził wyrok.


Źródło: wmeritum.pl, pl.wikipedia.org