SZUKAJ
 
04
LISTOPADA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Bogumił Łabusz - krzewiciel polskości na Mazurach

Data publikacji: 2014-03-13 19:32  |  Data aktualizacji: 2014-03-13 10:30:00
Bogumił Łabusz - krzewiciel polskości na Mazurach

Był znanym działaczem polskim na Warmii i Mazurach, u progu XX w. współtworzył Mazurską Partię Ludową, łączącą w swym programie postulaty narodowe ze społeczno-gospodarczymi. Zainicjował powstanie wielu instytucji służących Polakom żyjącym na terenach Prus Wschodnich – banku, czasopism, kółek rolniczych. Dziś mija 95 lat od jego śmierci.


Paweł Brojek

 

Bogumił Labusz przyszedł na świat 24 sierpnia 1860 r. w Rumach pod Szczytnem na Mazurach. Wychowywał się w rodzinie średniozamożnego rolnika Jakuba Labusza kultywującej polskie tradycje. Formalne wykształcenie zdobył w niemieckiej szkole ludowej, następnie odbył obowiązkową służbę wojskową w armii pruskiej w Królewcu. Po jej zakończeniu osiadł we wsi Hozembark, gdzie zajął się pracą na roli.

W tym czasie aktywnie zaangażował się w działalność na rzecz polskości Mazur. Został jednym ze współpracowników wydawanej w Ełku „Gazety Ludowej” - polskiego tygodnika społeczno-kulturalnego w Prusach Wschodnich.

W 1896 r. był współzałożycielem Mazurskiej Partii Ludowej, pierwszej organizacji politycznej Mazurów w Prusach Wschodnich, która łączyła w swym programie sprawy narodowe ze społeczno-gospodarczymi.



Więcej o biografii Bogumiła Łabusza na portalu Prawy.pl