SZUKAJ
 
15
KWIETNIA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Bronisław Komorowski ratyfikuje antypolską i niezgodną z konstytucją umowę

Data publikacji: 2015-04-12 19:52  |  Data aktualizacji: 2015-04-13 11:09:00
Bronisław Komorowski ratyfikuje antypolską i niezgodną z konstytucją umowę
fot. Andrzej Sidor/FORUM

Bronisław Komorowski poinformował, że bardzo szybko podejmie decyzje w sprawie konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zdaniem prezydenta, konwencja jest zgodna z konstytucją - oznacza to, że zlekceważył on szereg opinii ze strony konstytucjonalistów poddających w wątpliwość zgodność prawną tej umowy z polską ustawą zasadniczą. Nie wiadomo co wpłynęło na urząd prezydencki w kwestii przyspieszenia decyzji o ratyfikacji konwencji.

 

O swojej decyzji prezydent Komorowski poinformował podczas spotkania z kobietami w Łodzi. – Nie obawiam się złych skutków użycia niedoskonałego języka pojęciowego. Nie chodzi o język, chodzi o treść tej konwencji. Decyzja będzie podjęta bardzo szybko – zapewnił i od razu dodał, że rolą prezydenta jest badanie, czy wprowadzane regulacje prawne są zgodne z konstytucją i badanie ich wpływu na prawo polskie - czy może być zły wpływ i czy może coś z tego tytułu grozić, czy też nie. Zdaniem Komorowskiego w przypadku konwencji nie ma żadnych zagrożeń.

 

Zbadałem - konwencja i ustawa jest absolutnie zgodna z konstytucją. Zbadałem - jest dobry wpływ, tzn. rozwiązania, które pochodzą z faktu podpisania przez Polskę konwencji przeciw przemocy, są rozwiązaniami służącymi prawu polskiemu – stwierdził Komorowski.

 

 

Źródło: pch24.pl