SZUKAJ
 
04
MARCA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Grzegorz Braun: redakcja Frondy kompromituje się

Data publikacji: 2014-01-19 09:00  |  Data aktualizacji: 2014-01-20 12:36:00
Grzegorz Braun: redakcja Frondy kompromituje się

Grzegorz Braun zabrał głos w sprawie oświadczenia redaktora Tomasza Terlikowskiego, w którym w imieniu portalu "Fronda.pl" ogłasza bojkot twórczości Stanisława Michalkiewicza. "Kompromituje się redakcja, która ogłasza, że nie będzie korzystać z dorobku jednego z najwyborniejszych felietonistów w dziejach polszczyzny" - napisał znany reżyser i dokumentalista.

Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia Grzegorza Brauna:

GRZEGORZ BRAUN DO REDAKCJI FRONDY


Szanowny Panie Redaktorze,


W związku z otwartą zapowiedzią stosowania cenzury prewencyjnej na stronie „Fronda.pl”, najuprzejmiej proszę o usunięcie aktualnie eksponowanej tam mojej wypowiedzi (tj. wywiadu, jakiego udzieliłem ostatnio Katolickiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy). Najuprzejmiej proszę o unikanie jakichkolwiek zapożyczeń i przedruków odnoszących się do mnie również w przyszłości – jak długo obowiązywać będą u Was cenzorskie zapisy w rodzaju tego, który dotyczyć ma Stanisława Michalkiewicza.


On sam, nie wątpię, poradzi sobie doskonale bez Waszego udziału. Kompromituje się redakcja, która ogłasza, że nie będzie korzystać z dorobku jednego z najwyborniejszych felietonistów w dziejach polszczyzny. Wszak to już dziesiąty rok mija od czasu, gdy analogiczną próbę wyeliminowania jego niezastąpionego głosu z życia publicznego inicjował ówczesny abp metropolita lubelski (RIP), zaś „GWiazda śmierci” ten wyrok śmierci cywilnej usilnie starała się wyegzekwować. Najwyraźniej nieskutecznie – bowiem tymczasem sama strona autorska Stanisława Michalkiewicza zaliczyła już blisko 30 milionów (!) wejść, zaś jego publicystyka – liberum veto polskiego państwowca, orędownika wolności gospodarczej, szermierza zasad cywilizacji łacińskiej i logiki dwuwartościowej – pozostaje jednym z najistotniejszych punktów orientacyjnych w polityce polskiej. Ale „GWiazda śmierci” nie zapomina – i oto na jej gwizdnięcie do nagonki doszlusowała dziś Fronda.pl, zapisując tym samym kolejną stroniczkę nowej „hańby domowej” III RP, której księgę młodsi od nas Polacy będą kiedyś z niedowierzaniem spisywać. A mam nadzieję, że będą przy tym sięgać do tekstów źródłowych, nie zaś polegać na donosach prasowych – jak to czyni nie po raz pierwszy redakcja „Frondy.pl. Portalu poświęconego” (nb komu dziś właściwie poświęconego?).


Uprzejmie proszę zatem o pilne spełnienie wyżej wyłożonej prośby – bowiem figurowanie mojej roześmianej podobizny w sąsiedztwie tak żałosnej w formie, a haniebnej w treści enuncjacji tow. red. Tomasza Terlikowskiego mogłoby tworzyć fałszywe wrażenie, że osobiście akceptuję zaistniały stan rzeczy.


Z poważaniem,


Grzegorz Braun


Do wiadomości: KSD i innych ośrodków niezależnej myśli i informacji.


W kilka dni po ukazaniu się artykułu Stanisława Michalkiewicza w serwisie Prawy.pl i przedrukowaniu go na Fronda.pl, został on zdjęty ze stron tego drugiego, po czym postanowiono o zakończeniu współpracy z publicystą. O decyzji redakcja poinformowała za pomocą oświadczenia podpisanego przez red. Tomasza Terlikowskiego, w którym piętnował on użycie w tekście sformułowania "tymczasowo nieczynny obóz zagłady w Auschwitz". Z racji nieobecności tekstu obecnie na żadnej ze stron nie znany jest kontekst użycia tych słów.


PolskaKatolicka.pl