SZUKAJ
 
25
MAJA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Kombatanci domagają się degradacji generała Kiszczaka

Data publikacji: 2015-06-19 09:01  |  Data aktualizacji: 2015-06-18 14:59:00
Kombatanci domagają się degradacji generała Kiszczaka
fot. FORUM

Wyrok sądu apelacyjnego, uznający gen. Czesława Kiszczaka winnego udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym (a w konsekwencji wprowadzenia stanu wojennego) jest już prawomocny. Czy to oznacza, że powinien skutkować degradacją zbrodniarza do stopnia szeregowego? Tego domagają się środowiska kombatanckie.

 

Z takim wnioskiem do prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Tomasza Siemoniaka, szefa MON, wystąpiło Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Jak podkreślił dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia, degradacja Kiszczaka to naturalna konsekwencja skazania go prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, jakim była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.

 

Sąd odwoławczy utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który orzekł, że stan wojenny nielegalnie wprowadził 13 grudnia 1981 roku ten właśnie przestępczy związek pod kierownictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem grupy miała być likwidacja NSZZ „Solidarność”, zachowanie ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL.


Źródło: PCh24.pl