SZUKAJ
 
04
MARCA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Miesiąc zwłoki w realizacji zapowiedzi prezydenta. Ustawa o OFE w Trybunale Konstytucyjnym

Data publikacji: 2014-01-31 19:00  |  Data aktualizacji: 2014-01-31 22:14:00
Miesiąc zwłoki w realizacji zapowiedzi prezydenta. Ustawa o OFE w Trybunale Konstytucyjnym
Fot. Wojciech Grzedziński/ Prezydent.pl

Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej ustawę o zmianach w systemie OFE – poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta. Zapowiadał to już 27 grudnia 2013 roku, kiedy to składał podpis pod ustawą. Jednakże dopiero w ostatnim dniu stycznia urzędnicy prezydenta przesłali wniosek do Trybunału.


Konstytucja nie ogranicza głowy państwa w kwestii terminu przesłania ustawy do zbadania, jeśli jest to akt, który wszedł już w życie. Ograniczenie takie istnieje w stosunku do ustaw, które prezydent kieruje do Trybunału przed decyzją o podpisaniu - na taki krok jednak Komorowski się nie zdecydował w przypadku nowelizacji ustawy o OFE.


Wniosek prezydencki zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące zbadania zgodności z konstytucją: zakazu inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa, nakazu inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje w powiązaniu m.in. z usunięciem przepisów gwarantujących ubezpieczonym w OFE minimalną stopę zwrotu z inwestycji, zakazu reklamy OFE i kary za jej naruszenie.

 

 

Źródło: Niezalzna.pl