SZUKAJ
 
15
KWIETNIA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Na warszawskich przystankach umieszczono plakaty ze swastyką jako symbolem polskości

Data publikacji: 2014-03-06 10:00  |  Data aktualizacji: 2014-03-06 12:59:00
Na warszawskich przystankach umieszczono plakaty ze swastyką jako symbolem polskości

Na skutek interwencji dziennikarzy portalu Prawy.pl Prokuratura Generalna przekazała do dalszego procedowania sprawę plakatu, który zwyciężył w 14. edycji organizowanego przez Galerię Plakatu AMS konkursu „Tacy jesteśmy, Polacy 1989-2014”, na którym jako jeden z symboli polskości autorka namalowała... swastykę.


Anna Wiejak


„Autoportret to nie tylko obraz tego, co artysta może zobaczyć w lustrze. To także sposób, w jaki widzi swój dom, swoich rodziców i nauczycieli, swoich przyjaciół, swój świat. Najnowsza edycja konkursu ma otworzyć drzwi do tego świata wszystkim, którzy są go ciekawi. Ma być autoportretem Polaków roku 2014” stwierdzili organizatorzy w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu grad prix Beacie Profesce.

 

„Konkurs organizowany jest dwadzieścia pięć lat po upadku komunizmu w naszym kraju. Każda rocznica to okazja do refleksji, do dokonania bilansu. Polska w tym czasie zmieniła się ogromnie, ale czy Polacy przez ostatnie dwadzieścia pięć lat też się zmienili? Jacy dzisiaj jesteśmy? Jaki jest nasz styl?” zastanawiali się.
Co ciekawe hasło „Tacy jesteśmy. Polacy 1989–2014” ma być przede wszystkim źródłem inspiracji, nie musi być umieszczone na plakacie. Autorzy mogą zaproponować własne hasło, zgodne z pomysłem pracy. Rzeczywiście, Beata Profeska zaproponowała na tyle szkalujący Polaków projekt, iż spotkał się z przychylnym spojrzeniem jury, w którym zasiada m.in. zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jerzy Wójcik.

 

Sprawę monitoruje portal Prawy.pl