SZUKAJ
 
23
KWIETNIA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Od 400 lat kultywują nabożeństwa Męki Pańskiej

Data publikacji: 2019-06-29 17:00  |  Data aktualizacji: 2019-06-29 19:13:00
Od 400 lat kultywują nabożeństwa Męki Pańskiej

Każdego roku w Wielkim Poście ta grupa duchownych przyciąga szczególną uwagę wiernych. To pełne tradycji i umiłowania Chrystusowej ofiary bractwo kapłanów, które w każdy piątek Wielkiego Postu odprawa specjalne nabożeństwo pasyjne w kościele Franciszkanów w Krakowie.

 

Pełna nazwa zgromadzenia to Arcybractwo Męki Pańskiej. Działa ono obecnie tylko w Krakowie, a jego tradycja sięga roku 1595 i żywotu bpa Marcina Szyszkowskiego, który uważany jest za twórcę bractwa.

 

Nabożeństwo, jakie w każdy piątek Wielkiego Postu odprawiają jego członkowie, to Piętnaście Stopni Męki Pańskiej. Każdorazowo poprzedza je procesja do kaplicy Męki Pańskiej. W trakcie procesji śpiewany jest hymn „Memento homo mori”, który ma służyć jako wezwanie człowieka do pamięci i refleksji o śmierci oraz o jej przezwyciężeniu dzięki miłosierdziu Bożemu.

 

Zakończeniem obrzędów nabożeństwa jest moment ucałowania relikwii Krzyża Świętego, po czym ponownie w procesyjnym szyku następuje wyjście do zakrystii.

 

Uwagę wiernych zwraca charakterystyczny strój członków bractwa. Noszą onidługie, czarne kaptury z wyciętymi otworami na oczy oraz kapy brackie. Na swoje alby zakładają oni insygnia z symbolami Męki Chrystusowej. Brat, który jest najstarszy stażem w Arcybractwie, niesie krzyż.