SZUKAJ
 
03
PAŹDZIERNIKA   2023
Zaproponuj artykuł
 

Paweł Chmielewski: Tygodnik Powszechny rzuca chore pomysły

Data publikacji: 2021-04-30 15:00  |  Data aktualizacji: 2021-04-30 20:21:00
Paweł Chmielewski: Tygodnik Powszechny rzuca chore pomysły
Red. Paweł Chmielewski / PCh24TV

W programie telewizyjnym "Na straży" (na kanale PCh24TV ukazuje się co tydzień w czwartek) red. Paweł Chmielewski odniósł się do postulatów forsowanych przez lewicujący "Tygodnik Powszechny". Pismo to, które niezmiennie określa się jako katolickie, opublikowało wywiad red. Artura Sporniaka z teologiem Józefem Majewskim. Treść ta budzi zarówno skrajne zdumienie, jak i niepokój, gdyż hasła kompletnie sprzeczne z nauczaniem Kościoła Katolickiego rzuca się tu katolikom jako postulaty "demokratyzacji" wspólnoty.


Paweł Chmielewski przyjrzał się dokładnie tezom formułowanym przez Józefa Majewskiego. Poza odniesieniami do nadużyć seksualnych, które ujawniono w Kościele, a także kwestiami zarządczymi i ekonomicznymi, wywiad przynosi postulaty "demokratyzacji życia" wspólnotowego.


"Gdy słucham polskich biskupów, odnoszę wrażenie, że oni rzeczywiście myślą, iż przez nich przemawia Chrystus. Np. mówią o antykoncepcji jako grzechu śmiertelnym jakby wyrażali nauczanie nieomylne Kościoła powszechnego. Tymczasem, w wielu diecezjach na świecie biskupi pozostawią tę sprawę sumieniom katolików. Już sam ten fakt podważa tezę, że mamy do czynienia z nauczaniem nieomylnym, które ze swojej istoty musi być głoszone wszędzie i w tym samym czasie. Zasadą teologiczną jest, iż jeśli biskup ma świadomość, że inni biskupi nauczają inaczej niż on, nie wolno mu przedstawiać swojego nauczania jako nieomylnego. To, co nasi biskupi mówią o osobach LGBT+, o szczepionkach, o udzielaniu Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach różni się od tego, co mówią biskupi w innych krajach" - głosi Józef Majewski w "Tygodniku Powszechnym".


Zdaniem Pawła Chmielewskiego, ten model demokratyzacji Kościoła zakłada, że jeśli pojawi się jakiś heretyk, który wygłosi heretycką tezę, to nie będzie można już nauczania Kościoła w tej konkretnej sprawie przedstawiać jako nieomylnego, lecz jako jedną z wielu opinii, jako różnorodność prawd. Jest to czysty absurd, wypowiedziany ustami teologa. Wystarczy przytoczyć kryzys ariański, który doprowadził do rozpowszechnienia wśród znaczącej części wiernych tezy, że Chrystus nie jest Synem Bożym. "Czy oznacza to, że inni biskupi nie mogą mówić, że Jezus jest Synem Bożym i nie mogą tego przedstawiać jako obowiązującej i dogmatycznej prawdy? No nie! Przecież jest błąd, jest fałsz. Trzeba to jasno rozróżniać, a tymczasem tutaj w imię jakiejś demokratyzacji pan Majewski próbuje to konkretnie odrzucić - odrzucić kategorię prawdy. 


Warto obejrzeć cały program nadawany przez red. Pawła Chmielewskiego na kanale PCh24TV. Tytuł tego odcinka "Chcą głosować nad doktryną?! Chore idee Tygodnika Powszechnego. Paweł Chmielewski NA STRAŻY". Telewizja internetowa PCh24TV jest wydawana przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi.