SZUKAJ
 
26
KWIETNIA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Polscy katolicy na Synodzie ds. Amazonii w Rzymie

Data publikacji: 2019-10-23 10:00  |  Data aktualizacji: 2019-10-23 13:17:00
Polscy katolicy na Synodzie ds. Amazonii w Rzymie
red. Krystian Kratiuk i red. Jerzy Wolak - korespondenci PCh24.pl z Rzymu

Redaktorzy obecni w Rzymie ujawniają, jak wygląda i czym zajmuje się amazoński synod papieża Franciszka. Krystian Kratiuk i Jerzy Wolak opowiedzieli przed kamerą PCH TV o kulisach tegorocznego zgromadzenia w Watykanie, w tym o publicznym nazywaniu przyrody... Bogiem!

Już samo rozpoczęcie synodu wywołało wielkie kontrowersje. Hierarchowie katoliccy na czele z papieżem Franciszkiem wzięli bowiem udział w uroczystym wkopaniu sadzonki nowego drzewa, a następnie w szeregu rytuałów, w których - poza znakiem Krzyża Świętego - nie było żadnych elementów liturgii lub nabożeństw katolickich. Były za to obrzędy indiańskie, praktykowane od wieków w rdzennych ludach Amazonii.

 

Synod trwa jednak dalej. Co dowiedzieli się redaktorzy Kratiuk i Wolak? "We mnie zapala się lampka na dźwięk słowa tzw. najwyższa istota. Kojarzy się to z rewolucją francuską, która wyrugowała Boga z życia narodu i zastąpiła go właśnie najwyższą istotą. Pod tą nazwą dokonywała się rzeź, pracowała gilotyna" - zauważył red. Wolak.

 

"Pojawiają się tutaj głosy, że ludy amazońskie nie rozumieją celibatu i są niezdolne do celibatu" - zwraca uwagę red. Wolak. W tej sprawie podczas konferencji prasowej z 22 października głos zabrał kard. Schonborn z Austrii, który rozróżnił dyskusję o celibacie dla prezbiteriatu od - jego zdaniem bardziej realnego do zniesienia dla mężczyzn z Amazonii - celibatu dla diakonów. 


Red. Kratiuk zacytował także fragment Instrumentarium Laboris, czyli dokumentu roboczego synodu: "Ponieważ klerykalizm nie jest akceptowany w żadnym ze swoich przejawów przez ludy Amazonii, prosi się o zmianę w kryteriach wybierania i przygotowywania szafarzy upoważnionych do tego, by sprawować Eucharystię, badając możliwość wyświęcania na kapłanów starszych ludzi, miejscowych i szanowanych przez swoją wspólnotę, nawet jeśli mają istniejącą i stabilną rodzinę, którzy ukazują inną drogę bycia Kościołem bez cenzury lub dogmatyzmu bądź rytualnej dyscypliny".


Redaktor naczelny PCh24.pl zwrócił też uwagę, iż postanawianie, że kapłanem może być każdy, kto chce, bez celibatu, może być, po ustanowieniu za oceanem, szybko wprowadzone także za naszą zachodnią granicą. Niemiecki kapłan obsługujący dzisiaj sześć parafii ma w niedzielę wielki problem. W ten sposób niemieccy biskupi, którzy stoją za większością zmian w dzisiejszym Kościele, będą zabiegać o taką zgodę.


 

Oto link do całości nagrania korespondentów PCh24.pl na synodzie: 

http://www.pch24.pl/ja--katolik-z-synodu-w-watykanie--podobno-poruszamy-tematy-marginalne--video-,71644,tv.html



Źródło: PCh24.pl