SZUKAJ
 
25
MAJA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Polski Sejm solidarny w sprawie Ukrainy

Data publikacji: 2014-03-05 19:00  |  Data aktualizacji: 2014-03-05 22:03:00
Polski Sejm solidarny w sprawie Ukrainy
Fot. sejm.gov.pl

Jednogłośnym przyjęciem informacji rządu w sprawie kryzysu na Ukrainie oraz uchwały Sejmu RP w sprawie solidarności z Ukrainą zakończyło się zwołane w trybie pilnym posiedzenie izby polskiego parlamentu. Przed podjęciem uchwał miało miejsce przemówienie premiera Donalda Tuska oraz wystąpienia reprezentantów frakcji sejmowych. Uchwała w stanowczy sposób odnosi się do rosyjskiej agresji na Krymie oraz potrzeby różnorodnego wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej dla ukraińskiego państwa.


Ukraina to jedyne miejsce na ziemi, gdzie ludzie oddali swoje życie za ideę integracji europejskiej. – Mówię o tym nie tylko ze względu na wielki emocjonalny wymiar tej sprawy. Mówię o tym, byśmy pamiętali cały czas, że dzisiejszy konflikt zbrojny, dzisiejszy konflikt zbrojny także na Krymie, ma w tle ambicje Ukrainy bliskiej współpracy na europejskiej drodze – dodał. 

 

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem ukraińskim, łączy się w bólu z bliskimi i rodzinami poległych w czasie ostatnich walk na Majdanie” - zapisano w projekcie uchwały ws. sytuacji na Ukrainie. Podkreślono w nim, że Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem i że jej „terytorialna integralność nie może być naruszona i kwestionowana”. Demokratyczne przemiany na Ukrainie - zaznaczono - są uznawane i wspierane przez demokratyczny świat.

 

 

Źródło: tvpparlament.pl