SZUKAJ
 
26
KWIETNIA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Polskie skarby, polskie dziedzictwo

Data publikacji: 2015-04-06 07:02  |  Data aktualizacji: 2015-04-04 20:47:00
Polskie skarby, polskie dziedzictwo

Od wieków zarówno w Polce, jak i na świecie znana jest instytucja mecenasa kultury i sztuki. Wybitni artyści mogli tworzyć swoje dzieła dzięki wsparciu patronów. Na kartach historii chlubnie zapisało się zaangażowanie w rozwój twórczości artystycznej rodów włoskich czy władców epoki oświecenia. Obecnie zmieniła się forma, a poniekąd także rola mecenatu, jednak nadal służy on rozwojowi sztuki, krzewieniu kultury, trosce o zachowanie skarbów dziedzictwa narodowego i otwiera ludziom dostęp do efektów pracy artystów.

Ochrona dziedzictwa narodowego przynosi wymierne efekty. Muzeum Narodowe w Krakowie 18 listopada br. odsłoniło nieznany wcześniej obraz Józefa Czapskiego „Portret kobiety z lampą”. Była to pierwsza publiczna prezentacja odkrytego przypadkowo ponad rok temu na strychu domu Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte dzieła. Zwiedzający krakowskie muzeum mogą oglądać portret do końca tego roku, później ozdobi on Pałac Prezydencki. Koszty odnowienia odkrytego malowidła sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Niemalże w każdym kraju na świecie środki przeznaczone na finansowanie kultury pochodzą z budżetu państwa oraz budżetów samorządowych. Należy sobie jednak zdać sprawę, że pomoc państwa dla dziedzictwa narodowego ma charakter selektywny i ograniczony, dlatego rolę mecenasa coraz częściej przejmują instytucje, którym zależy na propagowaniu dostępu do kultury i sztuki.

 

Słynne na cały świat obrazy, lecz także przydrożne kapliczki, małe drewniane kościółki, to część polskiej historii i narodowe skarby, o które wypada się troszczyć. Wszak – cytując Józefa Piłsudskiego – naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. I faktycznie zniszczone dzieła sztuki i zabytki to nie tylko przedmioty. To legendy, którymi są otoczone, to historie, które opowiadają kolejnym pokoleniom. – Systematycznie wspieramy różne sektory i kolejne projekty. Od akcji charytatywnych, poprzez działania edukacyjne i ekologiczne, aż do projektów wspierających czytelnictwo. Otaczamy opieką również najcenniejsze skarby polskiej kultury i sztuki – mówi Jacek Jewuła, kierownik Zespołu Marketingu SKOK Ubezpieczenia.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze możliwe było dzięki wsparciu marki SKOK Ubezpieczenia, która ufundowała pancerną kasetę na wzór tej, którymi chronione są Mona Lisa czy Pietà. Zamontowane przez wysokiej klasy ekspertów innowacyjne zabezpieczenie ma chronić cudowny wizerunek przed pożarem i celowym zniszczeniem, a także zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne zgodne z najnowszymi osiągnięciami nauki i sztuki konserwatorskiej.

 

Podobne zabezpieczenie zastosowano przy ochronie uznawanego za najcenniejszy skarb Podlasia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Barwną i burzliwą historię obrazu pozna wkrótce cała Polska dzięki nowej produkcji „Błogosławiona wina” będącej ekranizacją powieści Zofii Kossak-Szczuckiej pod tym samym tytułem. Tu również ze wsparciem dla opiekujących się sanktuarium zakonników pospieszyły SKOK Ubezpieczenia.

 

 

Tekst jest fragmentem artykułu opublikowanego w nr. 50 tygodnika "W Sieci".