SZUKAJ
 
25
MAJA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Pomoc dla katolików w Mozambiku. SKCh im. Ks. Piotra Skargi działa na drugim końcu świata

Data publikacji: 2023-12-28 13:07  |  Data aktualizacji: 2023-12-28 14:56:00
Pomoc dla katolików w Mozambiku. SKCh im. Ks. Piotra Skargi działa na drugim końcu świata
Trwa budowa kaplic w Mozambiku, które sfinansowali darczyńcy z Polski

Życie w położonym na południu Afryki Mozambiku nie należy do najprostszych. To państwo o jednym z najniższych wskaźników PKB per capita. Trudna sytuacja ekonomiczna i społeczna daje się we znaki również zamieszkującym kraj chrześcijanom. Po tym, jak kataklizm doprowadził do zniszczenia dwóch miejsc kultu w jednej z tamtejszych diecezji, SKCh im. Ks. Piotra Skargi podjęło się pomocy doświadczonym przez los braciom w wierze.


Z inicjatywy tej organizacji rozpoczęto dzieło budowy dwóch kaplic na terenie parafii Carapira, których obecność zapewniłaby mieszkańcom miejsce pozwalające na godne sprawowanie kultu bożego i przystępowanie do sakramentów. Wcześniej użytkowane kaplice zniszczył w zeszłym roku huragan.


Wielkie serca Polaków


Powtórzyła się sytuacja z 2019 r. i niemałego sukcesu akcji społecznej „Kaplice dla Sudanu”. Tym razem znów nie zawiedli liczni darczyńcy, którzy hojnie wsparli nowe przedsięwzięcie pomocy dla chrześcijan w Mozambiku. Dzięki ofiarom zebrano już kwotę 200 tysięcy złotych – wedle szacunków tyle potrzeba na wzniesienie kaplic w miejscowościach Munhavara i Tapalala.


W pierwszej z nich, jak wskazują fotografie zamieszczone przez SKCh Im. ks. Piotra Skargi, szybko postępują prace budowalne – szkielet budynku już wzniesiono, a murowana konstrukcja niebawem zastąpi prowizoryczną kaplicę, w jakiej miejscowi byli zmuszeni sprawować kult.


Wdzięczni bracia w wierze


13 października 2023 roku w wyrazie wdzięczności ordynariusz lokalnej diecezji odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich ofiarodawców, którzy wsparli szczytne przedsięwzięcie. Bp Alberto Vera Arejula dziękował ofiarodawcom znad Wisły również w skierowanym do nich pod koniec maja liście.


Wdzięczność „przyjaciołom z Polski” okazali także na nagraniach przesłanych przez współprzewodniczącego przedsięwzięciu misjonarza mieszkańcy. „Dziękujemy” – mówili Afrykańczycy, a następnie zaśpiewali ludową pieśń.


Inicjatorem projektu, wraz z SKCh im. Ks. Piotra Skargi, jest współpracownik organizacji, polski kombonianin, Bartłomiej Tumiłowicz. Świecki misjonarz od 2019 roku przebywa na misjach w Afryce. Posługę w odległych krajach rozpoczął od pracy w Ugandzie, a obecnie przebywa w Mozambiku. Udało mu się zmobilizować do pracy przy odbudowie tamtejszych miejscowości spore grono tubylczej ludności, jak również szereg organizacji z Polski.


Wśród nich największy jest wkład wspomnianego SKCh, które zebrało już środki potrzebne na sfinansowanie budowy dwóch kaplic. Mowa o kwocie nieco ponad 200 tysięcy złotych - te pieniądze już pracują w Afryce. Postępy budowy kaplic można śledzić na stronie, którą wspomniane stowarzyszenie uruchomiło dla zbiórki funduszy. Obecnie trwająca zbiórka dotyczy trzeciej kaplicy, która może powstać w parafii Carapira.


Źródło: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej