SZUKAJ
 
25
MAJA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Radosław Sikorski nie jest już Marszałkiem Sejmu

Data publikacji: 2015-06-23 10:15  |  Data aktualizacji: 2015-06-23 12:45:00
Radosław Sikorski nie jest już Marszałkiem Sejmu
Fot. strona oficjalna Radosława Sikorskiego

Publiczne zapowiedzi Marszałka Sejmu stały się faktem. Radosław Sikorski we wtorek rano 23 czerwca złożył na ręce Prezydium Sejmu rezygnację z funkcji marszałka - do wiadomości publicznej informację tę podała wicemarszałek Wanda Nowicka.


Tymczasowo Sikorski zastępowany będzie przez wicemarszałka Jerzego Wenderlicha - on właśnie poprowadzi wtorkowe posiedzenie Sejmu. Nie wiadomo natomiast kto zostanie wybrany nowym Marszałkiem Sejmu. Wiele wskazuje, że może to być Małgorzata Kidawa-Błońska, natomiast powazną kandydaturą jest także Józef Zych z PSL, którego nazwisko wymieniają parlamentarzyści tej partii. Zych posiada spore doświadczenie w zarządzaniu pracami Sejmu i - co nie jest bez znaczenia w obecnej sytuacji politycznej - poparcia może mu udzielić klub Prawa i Sprawiedliwości, w przeciwieństwie do kandydatki Platformy.


Dymisję Sikorskiego - o czym mówi się od wielu dni - spowodowała premier Ewa Kopacz. Jest to sytuacja co najmniej zdumiewająca, zważywszy na to, iż Marszałek Sejmu reprezentuje organ niezależny konstytucyjnie od rządu, który właściwie ma sprawować kontrolę nad poczynaniami Rady Ministrów. Tymczasem okazuje się, że w Polsce rządzonej przez Platformę Obywatelską to premier i zarazem szef partii kontroluje partyjnego Marszałka Sejmu.Źródło: Prawy.pl