SZUKAJ
 
25
MAJA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Wrocław: sąd podtrzymał decyzję o umorzeniu sprawy abp. Józefa Michalika

Data publikacji: 2014-03-31 18:00  |  Data aktualizacji: 2014-04-03 11:06:00
Wrocław: sąd podtrzymał decyzję o umorzeniu sprawy abp. Józefa Michalika
fot. TP/FORUM

Wrocławski sąd oddalił dziś zażalenie Małgorzaty Marenin, działaczki ruchu feministycznego, na postanowienie o umorzeniu postępowania z prywatnego aktu oskarżenia przeciw abp. Józefowi Michalikowi, metropolicie przemyskiemu za jego wypowiedź podczas kazania 16 października 2013 r. w katedrze wrocławskiej. Uzasadniając swoją decyzję, sąd ogłosił, że sąd rejonowy prawidłowo przeprowadził postępowanie i podjął słuszną decyzję.

 

Sąd postanowił zażalenia nie uwzględnić i zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy – ogłosił Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Po ogłoszeniu decyzji sądu Małgorzata Marenin przyznała, że spodziewała się, iż jej zażalenie zostanie odrzucone. Zaznaczyła, że nie zgadza się z sądem, że nie da się określić jasno osób pokrzywdzonych. Podkreśliła, że o rozumianą przez siebie sprawiedliwość i "europejskość sądownictwa" będzie walczyła dalej.

 

Sprawa dotyczyła odrzuconego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieście wniosku o wszczęcie postępowania karnego względem abp. Józefa Michalika złożonego przez Małgorzatę Marenin, szefową świętokrzyskiego oddziału Twojego Ruchu, która twierdziła, że słowa hierarchy uraziły ją – działaczkę ruchu feministycznego i rozwódkę.

 

Sędzia zwrócił uwagę na brak argumentów do uznania, iż zaskarżone postanowienie jest błędem w ustaleniach faktycznych sprowadzających się do twierdzenia, że Józef Michalik nie odniósł się w swych wypowiedziach do konkretnej osoby, sytuacji, jednostki organizacyjnej, lecz do feministek i osób po rozwodzie, a tym samym nie pomówił skonkretyzowanego pokrzywdzonego, czego wymaga przepis art. 212 kodeksu karnego. Sędzia tłumaczył, że wyrażenia "agresywne feministki" i "rozwodzący się rodzice" nie pozwalają zidentyfikować również grupy osób, która mogłaby się poczuć pokrzywdzona.

 

Podzielić należy również pogląd wyrażony przez sąd rejonowy, że wypowiedzi Józefa Michalika jako hierarchy Kościoła katolickiego, dotyczące kwestii pedofilii w polskim kościele i jej przyczyn, stanowiły dopuszczalny element debaty publicznej, w której chodzi o wolność wypowiedzi – wyjaśnił.

 

Zdaniem mecenasa Macieja Bednarkiewicza, adwokata abp. Józefa Michalika, sprawa będzie ciągnęła się jeszcze długi czas. W ocenie prawnika, środowiska które są przeciwne Kościołowi, będą próbowały na wszelkie możliwe sposoby uzyskać korzystne dla siebie sądowe rozstrzygnięcia.

 

Zaskarżone przez feministkę słowa hierarchy zostały wypowiedziane podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 90. urodzin kard. Henryka Gulbinowicza. – Wiele się dziś mówi o karygodnych nadużyciach dorosłych względem dzieci. Tego rodzaju zła nie wolno tolerować, ale nikt nie pyta o przyczyny. Żadna stacja telewizyjna nie walczy z pornografią, z promocją fałszywej, egoistycznej miłości między ludźmi. Nikt nie upomina się za dziećmi cierpiącymi przez brak miłości rozwodzących się rodziców, a to są rany bolesne i długotrwałe – mówił abp Józef Michalik, który nawiązał również do ideologii gender. – Już kilkanaście najwyższych uniwersytetów w Polsce wprowadziło wykłady z tej nowej i niezbyt jasnej ideologii. Jej programową radę stanowią najbardziej agresywne polskie feministki, które od lat szydzą z Kościoła i etyki tradycyjnej, promują aborcję i walczą z tradycyjnym modelem rodziny i wierności małżeńskiej. Ideologia gender budzi słuszny niepokój, jako że odchodzi od praw natury – mówił.

 

Źródło: wiara.pl

pam