SZUKAJ
 
25
MAJA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Wyjątkowa akcja - tak możesz uczcić Boże Ciało

Data publikacji: 2020-05-21 17:00  |  Data aktualizacji: 2020-05-21 20:03:00
Wyjątkowa akcja - tak możesz uczcić Boże Ciało
Boże Ciało co roku obchodzą w Polsce miliony katolików.

To już druga edycja inicjatywy „Bądźże pozdrowiona, Hostyjo żywa!”. Każdy z uczestników akcji otrzymuje kolorową tkaninę z wizerunkiem Najświętszego Sakramentu, którą w dniu święta Bożego Ciała może wywiesić w oknie. Składając zamówienie do 1 czerwca, otrzymamy przesyłkę właśnie przed poniedziałkiem 11 czerwca.

Tkaninę można zamówić za pośrednictwem strony bozecialo.piotrskarga.pl. Jest to produkt bezpłatny, za który organizator akcji - Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi - sugeruje jedynie wpłacenie dobrowolnego datku w wybranej przez siebie kwocie. Szczegóły akcji oraz jej dotychczasową skalę (a jest niemała!) można poznać pod powyższym linkiem.

W tym roku mija 700 lat, od kiedy na ziemiach polskich zagościły uroczyste obchody Bożego Ciała. Krakowski biskup Nanker wprowadził je na terenie swojej diecezji, w całej Polsce uroczystość ta została rozpowszechniona w XV wieku. Początkowo wierni przemierzali trasę podążając za kapłanem niosącym monstrancję, jednak nie zatrzymywali się przy ołtarzach polowych. Zostały one wprowadzone później i do dziś odczytuje się przy nich fragmenty z czterech Ewangelii.

Sama uroczystość zapoczątkowana została w 1246 roku przez biskupa Liege. a w 1264 papież Urban IV wprowadził ją do kalendarza liturgicznego całego Kościoła. Jednak jego śmierć sprawiła, że bulla w której podjął tę decyzję nie była w pełni respektowana. Dopiero w 1317 papież Jan XXII wprowadził tę uroczystość dla całego Kościoła.

Boże Ciało jest radosnym świętem, w którym katolicy na całym świecie otwarcie prezentują swoją wiarę. Stowarzyszenie kontynuując kampanię „Bądźże pozdrowiona, Hostyjo żywa!”, zachęca do jeszcze pełniejszego włączenia się w akcję. Zamawiając pakiet, każdy uczestnik otrzymuje tkaninę o wymiarach 46,5 x 33,5 cm z wizerunkiem Najświętszego Sakramentu.

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przypada 11 czerwca. Wywieszenie tej pięknej tkaniny w widocznym miejscu, jest prawdziwym wyznaniem wiary, do czego zachęcają członkowie Stowarzyszenia. Jest to także zadośćuczynienie za wszystkie zniewagi, które uczynione zostały w Polsce przeciwko Najświętszemu Sakramentowi.

 


Źródło: PiotrSkarga.pl