SZUKAJ
 
25
KWIETNIA   2024
Zaproponuj artykuł
 

Dla Duszy – internetowy projekt, za którym stoi Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi

Data publikacji: 2020-01-27 13:00  |  Data aktualizacji: 2022-01-27 16:04:00
Dla Duszy – internetowy projekt, za którym stoi Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi
Serwis Dla Duszy dostępny jest w 100% bezpłatnie.

Już od kilku lat w polskim internecie wiele jest pomysłów na bezpośrednią komunikację i ewangelizację za pomocą nowych kanałów. Był już„SMS z Nieba”, który oferował rozważania modlitewne na komórkę, była też inicjatywa ks. Andrzeja Sikorskiego pod nazwą „Drogowskazy JP2”, która ogniskowała się wokół koncepcji przekazywania drogą smsową bądź emailową treści związanych z nauczaniem św. Jana Pawła II. Teraz niezwykle interesującą i nowatorską koncepcję stałego dostępu do duchowych treści, w tym rozważań, modlitw i publicystyki katolickiej oferuje Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej poprzez serwis internetowy i bezpłatne newslettery "Dla Duszy".

 

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej - Dla Duszy

 

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej postawiło jednak na email jako główny nośnik dla koncepcji pod intrygującą nazwą „Dla Duszy”. –To był dla nas oczywisty wybór, zważywszy na ewolucję technologiczną i zmiany w sposobach komunikacji. Coraz mniej ludzi pisze dłuższe smsy, a coraz więcej osób podpina w smartfonie i synchronizuje swoje osobiste konto pocztowe. W erze smartfonów email się obronił i dlatego za jego pomocą rozprowadzamy nasz nowy sposób na życie duchowe – mówi dr Paweł Momro, jeden z twórców koncepcji "Dla Duszy", która narodziła się w SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Pokazuje przy tym statystyki, które mówią, iż ta forma komunikacji zyskuje coraz większe grono czytelników i sympatyków.

 

Rozesłana emailem pobożna lektura nie przepadnie jednak wraz z celowym bądź przypadkowym umieszczeniem jej przez odbiorcę w koszu. Na stronie dladuszy.piotrskarga.pl prowadzone jest archiwum rozesłanych wcześniej tekstów, do których można wracać w późniejszym czasie. Po blisko roku funkcjonowania i 25 rozesłanych numerach „Dla Duszy”, ów projekt cieszy się stałym zainteresowaniem 165 tysięcy subskrybentów. Mierzalna popularność pojedynczego numeru newslettera jest szacowana na około 25-30% otwarć.  –Ten wynik to dopiero początek naszych starań o katolickiego czytelnika, widzimy na przestrzeni kolejnych numerów tendencję wzrostową, ale naszym ambitnym celem jest co najmniej półmilionowa baza subskrybentów i poczytność na poziomie 40% - dodaje dr Momro.

 

Czytaj także: Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi Kraków – dzieło katolików

 

Co takiego przyciągnęło uwagę licznego grona katolickich internautów? Pierwszy numer „Dla Duszy” poświęcony został cierpieniom pastuszków z Fatimy, którzy byli uczestnikami i odbiorcami objawień Matki Bożej między majem a październikiem 1917 roku. Objawienia fatimskie (notabene temat często poruszany w różnych publikacjach książkowych, jakie wydaje Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej) przeszły do historii i do dziś budzą żywe zainteresowanie katolików na całym świecie m.in. z uwagi na profetyczny charakter trzech tajemnic, jakie Maryja przekazała dzieciom.

 

W lekturze zatytułowanej „Jak dostrzec Boga w czasie Wielkiego Postu” zawarto z kolei szereg porad duchowych odnośnie wartościowego przeżycia okresu wielkopostnego. Autor wskazuje, w jaki sposób można czynić Dobro na chwałę Boga bez porzucania swojego schematu życia, na który najczęściej składają się: praca, życie rodzinne i znajomości. W lekturach „Dla Duszy” przy okazji ważnych rocznic z historii Polski nie zabrakło także tekstów patriotycznych i poświęconych polskim kultom Matki Bożej oraz tradycjom przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w naszym kręgu kulturowym.

 

W 2020 roku lektura pobożna „Dla Duszy” wysyłana jest niezmiennie w cyklu dwutygodniowym. Można się do niej bezpłatnie zapisać przez oficjalną stronę Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej (pod linkiem dladuszy.piotrskarga.pl). Stowarzyszenie utrzymuje również pełne archiwum tekstów z wyszukiwarką i linkami społecznościowymi.